piątek, 8 sierpnia 2014

KRYTERIA WYBORU NAMIOTU

Wybierając się na wymarzony biwak campingowy z pewnością nie powinniśmy zapomnieć o wyposażeniu się w odpowiedni namiot. W tym artykule pragnę wymienić kilka podstawowych zasad jakimi powinieneś się kierować przy wyborze.
Na początku musisz ustalić ze sprzedawcą jaka cecha namioty jest dla Ciebie najbardziej istotna.
A kryteriów może być kilka. Jeżeli chodzi o wagę to na pewno bardzo ważna ona będzie dla turysty „plecakowicza”, nie bierze jej za to pod uwagę zmotoryzowany turysta. Natomiast dla Ciebie jest najważniejsza wygoda i przestronność to swobodę ruchu gwarantuje wysokość od 1,80 do 2m.
Ale abstrahując od takich wymogów jest kilka wspólnych cech o które trzeba zawsze zadbać.
Pierwsza z takich jest wodoodporność. Nie może być tak, że podczas trochę większej ulewy nagle zaczyna nam kapać na głowę. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na jakość podklejenia szwów, ponieważ nawet 5 - milimetrowa przerwa w klejeniu może stanowić przyczynę przemakania. To samo tyczy materiału warto sprawdzić specyfikacje na ile litrów wody jest odporny. Trzeba też zwrócić uwagę na konstrukcje namiotu czy podczas większego należnie nie będą się tworzyć kałużę w niektórych miejscach.
Potem jest kwestia wymiaru spakowanego namiotu. To bardzo istotna rzecz dla turystów rowerowych i motorowych. Ma to związek ze sposobem podróżowania, ponieważ namiot musi zmieścić się do określonej sakwy, ewentualnie nie może wystawać za bardzo na boki z bagażnika.
Sypialnia i jej wymiary powinna być dopasowana do własnych potrzeb z zależności czy ma być jedna duża(np na 4 osoby) czy np. podzielona na kilka mniejszych komór. Wymiary przedsionka są ważne dla ochrony przed deszczem i słońcem. Fajnym rozwiązaniem jest wysunięty stelaż nad tropikiem, który może dodatkowo chronić przed słońcem. Warto też zwracać uwagę na takie szczegóły jak np. zamki, linki, zszywki, ilość śledzi. Na końcu jest kwestia koloru tutaj zostawiamy wolna rękę według upodobań, które przyjdą wam do głowy. Życzę miłego dobierania namiotu na wymarzona podróż.


poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Najlepszy namiot nisko-kilogramowy, czyli po prostu MSR Hubba Hubba NX

Amerykański rynek kempingowy to chyba najbardziej wymagający ze wszystkich innych na świecie. Cięgle nowo pokazujące się koncepcje, materiały, technologie, sprawiają, że każda firma robiąca namioty musi świadczyć najwyższej jakości usługi, bo inaczej nie utrzyma się na rynku. Wybredność i upierdliwość amerykańskich klientów jest ogromna, dlatego firmy prześcigają się w tworzeniu nowinek i ciągłych udoskonaleniach swoich modeli. Ale to dzięki nim amerykańskie produkty są funkcjonalne, proste w obsłudze, niezawodne, długo służą i…są po prostu ładne. Co roku bardzo ciekawi mnie to jakie kolejne nowinki na rynku otrzymają nagrody od rożnych magazynów. Te nagrody wyznaczają trendy i pokazują jak cały turystyczny rynek ewoluuje. Mam pewność, że redaktorzy outdoorowi nie tylko znają się na rzeczy, ale rzetelnie przetestowali wszystko w praktyce. Przyjrzyjmy się produktom roku 2014-tego przyznane prze magazyn OUTSIDE.  W kategorii namioty zdecydowanie pierwsze miejsce zajęła odnowiona wersja „starej” Hubby Hubby. Napisałem „starej”, ponieważ w USA jest to jeden z najbardziej zarówno popularnych jak i historycznych modeli namiotów. Można by go porównać do takiego  Volkswagena Garbusa będącego w Niemczech tylko, że tu w kategoriach namioty. Ulepszyć coś co właściwe samo w sobie było już doskonałe nie było łatwo, ale firmie  MSR się udało. Jak tego dokonali? Najnowsza Hubba Hubba ma symbol NX (Next Generation)- to faktycznie następna generacja, a konstruktorzy dokonali rzeczy niezwykłych. Przede wszystkim poprawili kształt namiotu, tak aby jego objętości i miejsca do życia było jeszcze więcej (jest szerszy i nieco krótszy, ale bez obawy – każdy chłop do 200 cm wzrostu się wygodnie wyśpi). Ten model właściwie można postawić wszędzie, nawet tam gdzie nie ma za dużo miejsca. Dodatkowo redukowano wagę całości łącznie z konstrukcją do i to o ponad 250g. Te wszystkie sprawy złożyły się na absolutny sukces tej firmy w swojej kategorii. Ciekawe czy taka opinia przełoży się na sprzedaż, nie wiem, bo produkt do tanich nie należy.

środa, 30 lipca 2014

Profesjonalizacja imprez plenerowych w oparciu o nowoczesne namioty

Na rynku coraz bardziej popularne staja się imprezy plenerowe, od podmiotów prywatnych poprzez  indywidualne mniejsze rodzinne uroczystości do imprez samorządowych. W takich przypadkach wręcz niezbędne stają się namioty plenerowe. Systemy przeznaczone do wynajęcia dostępne są w rozmiarach do 100m2 i ponad z przeznaczeniem na dowolny okres czasu. Dzięki temu w dogodny sposób można tymczasowo skorzystać z zadaszonej przestrzeni na określony czas, a po upływie terminu wypożyczenia zespół specjalistów zwija rozłożoną konstrukcję i pozostawi wolna przestrzeń. Coraz więcej firm oferuje również montaż na stałe konstrukcji typu hal namiotowych i hal magazynowych. Jeśli potrzebujesz zorganizować magazyny przemysłowe, autosalony wystawowe, magazyny detaliczne, urządzić wolny czas lub hale wystawienniczą, możemy zaoferować odpowiednią konstrukcję o dowolnym zastosowaniu. Każda z ofert może też zostać odpowiednio dopasowana do potrzeb klienta, ale z reguły takie nietypowe zlecenia są o wiele droższe od standardowych szablonowych modeli. Dodatkowo wszystkie systemy dostępne są z kompletnym asortymentem lub bez kompletnego asortymentu dodatków jak np regulacja klimatyzacji i system ochrony przed przedostaniem się niepowołanych osób. W porównaniu z bieżącymi budynkami na zakupie namiotu można znacznie zaoszczędzić zarówno środków finansowych jak i czasu. Tego typu możliwości często szukają klienci którzy szukają długookresowego rozwiązania na okres od jednego roku i dłużej.
Niesamowita wygoda, prostota oraz wspaniała mobilność sprawia, że zwłaszcza biznesmeni organizujący bankiety i inne pikniki firmowe, coraz częściej kusza się na takie rozwianie problemu z rezerwacja sal bankietowych, hoteli. Także coraz więcej firm w ten sposób organizuje namioty promocyjne zwłaszcza motoryzacji, targi fotograficzne, sprzętu AGD, i innych tematycznych blogów dla przedsiębiorców. Powyższe dane przedstawiają pewien trend z jakim idzie Polska rzeczywistość imprez plenerowych. Jest to trend bardzo obiecujący pokazujący coraz większa profesjonalizację tej gałęzi usług.

wtorek, 22 lipca 2014

Zimno nam nie straszne, bo mamy namiot

Ostatnimi czasy spędzenie zimą nocy w górach stało się nową atrakcją dla wielu miłośników górskich wędrówek. Wymaga ono jednak doświadczenia i odpowiedniej odzieży, sprzętu oraz przygotowania fizycznego.
Czasem trudno mi zrozumieć takich ludzi. Może to dla jakiegoś romantyzmu robią, może coś chcą sobie udowodnić – zastanawia się Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Twierdzi on także, że zimowe biwakowanie stało się modą - niestety, często niebezpieczną i nie odpowiedzialną.
Biwakowanie konieczne jest na wyprawach eksploracyjnych, podczas wielodniowej wędrówki, np. pod ścianę wspinaczkową. Najgorszą rzeczą jest biwak nieplanowany, bez odpowiedniego sprzętu, wyposażenia- dodaje naczelnik.
Sebastian Fijak,doświadczony wieloletni instruktor oraz szkoleniowiec przekonuje, że pierwszą podstawową zasadą jest zdrowy rozsądek. Zmęczenie, wyczerpanie dyskwalifikuje. To jest już zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Nawet najcieplejszy śpiwór i najwytrzymalszy namiot nie pomogą - wyjaśnia.
Podczas tego typu wypadów jedno co jest pewne to nie można oszczędzać na sprzęcie, ponieważ on ma być najlepszy i jak najmniej zawodny. Wiatr potrafi rzucać namiotem. Natomiast kuchenka musi być przystosowana do panujących mroźnych warunków, bo paliwo nie może zamarznąć w zbiorniku. Niezbędne są rakiety śnieżne lub narty skiturowe, które ułatwiają poruszanie się.
Zarówno latem, jak i zimą, ważną rzeczą jest też dobra orientacja w terenie.
Kuba Terakowski- alpinista który ma za sobą już ponad 40 noclegów na śniegu mówi -Nocowałem w szałasach, jamach śnieżnych, namiocie. Zawsze byłem odpowiednio wyposażony. Bardzo ważną sprawą jest dobra izolacja od dołu. Najlepiej mieć podwójną karimatę. Z doświadczenia wiem, że śpiwór puchowy pod ciężarem ciała robi się cieniutki i właściwie nie izoluje

Miejsce na rozbicie namiotu powinno być osłonięte od wiatru i suche - Ciepła nie daje śpiwór, ciepło pochodzi od człowieka. Dobry śpiwór nie pozwoli na utratę tego ciepła. - mówi podróżnik.